miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1646

Pădurile Băneasa, Snagov și Andronache, în zona de protecție. Tăierile de lemn, interzise

Ministrul Mediului, Costel Alexe, a mers, miercuri, în Pădurea Băneasa, în urma reclamaţiilor privind tăierile de arbori din zonă.

În urma controlului, Alexe a anunțat introducerea pădurilor Băneasa, Snagov și Andronache din jurul Bucureștiului în zona de protecție. Prin schimbarea acestui regim juridic din luna martie va fi interzisă tăierea de lemn.

Controlul fusese anunțat încă de luni.

„Miercuri dimineaţa o să merg personal în pădurea de la Băneasa, pentru că vreau să văd încă o dată ce au constatat colegii mei din Garda Forestieră Bucureşti. Mâine merge pe teren o echipă a Corpului de control al ministrului, ca să ne asigurăm că nu a fost tăiat niciun copac ilegal şi, evident, măsurile care vor fi luate cu aceste păduri vă vi le voi comunica miercuri”, declarase Costel Alexe.

Potrivit ministrului Mediului, 63% din suprafaţa pădurii (1.343 de hectare) este proprietate privată, iar restul fiind al statului – în mod tradiţional cel mai slab administrator al pădurilor.

 

-Publicitate-

Dosarul Caracal: Dincă, la instanță cu 8 infracțiuni

Rechizitoriul din dosarul Caracal a fost confirmat de procurorul general. Astfel, Gheorghe Dincă a fost trimis în judecată pentru 8 infracțiuni: trafic de persoane, trafic de minori, viol – două infracțiuni, omor calificat – două infracțiuni și profanarea de cadavre sau morminte – două infracțiuni.

În 25 iulie, Gheorghe Dincă a recunoscut că a ucis-o pe Alexandra Măceşanu, în vârstă de 15 ani, iar ulterior i-a incinerat corpul într-un butoi din curtea casei sale. De asemenea, el a susţinut că a ucis-o şi pe Luiza Melencu, dispărută în luna aprilie, iar resturile corpului le-ar fi aruncat la marginea unei păduri de lângă Caracal.

În același dosar va fi judecat și Ștefan Risipițeanu, pentru comiterea infracțiunii de viol.

-Publicitate-

Trotinetele electrice au oficial o lege a lor

Guvernul a finalizat săptamâna aceasta proiectul așteptat de mulți: “legalizarea” trotinetelor electrice. Proiectul ar putea fi aprobat prin ordonanță de urgență în prima întrunire a Executivului. Jurnalist.ro vă prezintă, în premieră, care vor fi principalele modificări în ceea ce privește regimul de deplasare al acestor “mijloace de transport”. Schimbarea legislativă era extrem de necesară, trotinetele generând vara trecută o adevărată isterie în mediul urban.

Marea schimbare se leagă de faptul că trotinetele primesc regim de bicicletă. Aberația de până acum consta în faptul că noțiunea de “trotinetă electrică” descria un mijloc de deplasare în șezut! Pentru așa ceva funcționa legislația mopedelor. Dar ceea ce circulă de un an de zile prin marile orașe nu are nicio legătură cu statul jos. Deci nu avea nicio lege opozabilă.

Începând de luna aceasta, apare în lege definiția bicicletei echipate cu motor electric, unde intră și trotineta. Pentru a conduce pe drumurile publice o trotinetă electrică e nevoie să ai minim14 ani. Între 14 și 16 ani, se introduce obligativitatea purtatului de cască și chiar echipament suplimentar de siguranță (cotiere, genunchere). Mai mult, atunci când nu există o pista special amenajată, trotinetele nu se pot deplasa decât pe sectoarele de drum unde viteza maximă admisă pentru mașini este de 50 km/h.

Deși poate părea ciudat, “șoferii” de trotinete vor scoate mulți bani din buzunar, atunci când încalcă regulile. Noua legislație prevede sancțiuni cuprinse între 870 și 1160 de lei pentru contravenienții pe două roți. În paralel cu trotinetele vor beneficia de o lege a lor și alte mijloace de deplasare moderne, ce nu figurau în legislația rutieră. Este vorba de monociclul electric, Segway, hoverboard sau u-wheels)

 

Dezastrul din statisticile poliției

Trotineta-bolid poate ajunge la 100 km/h

Din 2018, odată cu apariția pe piață a trotinetelor electrice, fenomenul s-a lăsat cu zeci de accidente. În mod evident, societatea nu era pregătită pentru un asemenea mijloc de transport. Doar în statisticile poliției bucureștene figurează 54 de accidente consemnate. Unul s-a soldat cu deces, 11 persoane au fost rănite grav, iar 42 au avut nevoie de îngrijiri medicale. Vorbim doar de ceea ce a fost prins în procesele verbale ale IGPR. Prin parcurile marilor orașe sau pe străzi, accidentele cu asemenea mijloace au fost la ordinea zilei.

Deși aparent inofensiv, trotineta electrică este un mijloc de deplasare extrem de rapid și periculos. Produsele de la închirierea stradală au fost expres limitate în acest sens. Pe piața din România au apărut însă și adevărate bombe pe două roți. Cea mai puternică trotinetă electrică de pe piață poate atinge viteza de 100 km/h și dezvolta o putere de 6720W. Are frâne hidraulice și discuri ventilate pe ambele roți. “Fiara” prezintă și alte caracteristici specifice autovehiculelor: sistem ABS, precum și frână electromagnetică.

Tot din statisticile poliției aflăm și că vânătoarea de trotinete nu a încetat. În ciuda faptului că cele aflate la închiriere sunt dotate cu sistem de monitorizare GPS, există încă mulți amatori de a și le însuși pe persoană fizică. Din acest motiv apar și plângerile pentru furt. Față de momentul introducerii lor pe piață însă, lucrurile au mai intrat în normal. La vremea respectivă, doar o singură companie de pe piața bucureșteană a rămas fără 10 la sută din flotă, în prima zi de funcționare.

-Publicitate-

Cum să eviți să fii dinozaur în presă

De ce au dispărut dinozaurii de pe Terra? Habar n-am! Dacă eram acolo, cu siguranță aș fi aflat. Măcar pe surse. Apoi v-aș fi împărtășit și vouă informația. Fiindcă asta fac de 22 de ani, iar dacă ar fi să o iau de la capăt, fix același lucru aș face. Dar ca să nu abandonăm dinozaurii, mie imi place scenarita. Cred că nu sunt singurul. Se spune că dinozaurii au sucombat fiindcă n-au fost capabili să se adapteze la schimbări. E foarte probabil, fiindcă la fel e și în epoca noastră.

Proiectul Jurnalist.ro este fix despre asta. Despre decizia mea de a continua alături de oameni, împreună cu acest public minunat ce îți dă aripi și energie în fiecare zi. Dar care public își schimbă și el nevoile și așteptările, odată cu vremurile. Am descoperit demult plăcerea scrisului și mirosul inconfundabil de plumb, pe vremea când ziarele “calde” îți lăsau urme de tuș pe mână. A fost frumos, a fost unic, dar nimic nu durează la nesfârșit. Cine mai are vreme astăzi să răsfoiască paginile firave ale unui cotidian?! Și cine mai vrea știri învechite?! Fiindcă totul devine vechi, la câteva minute de la publicare. Știrile sunt îngropate, aproape instantaneu, de fluxurile noi ce curg necruțătoare peste ele. Probabil se vor găsi câțiva nostalgici, să mă contrazică. Îi înțeleg perfect, însă le spun că nu pot accepta statutul de dinozaur. Nu încă…

Desigur, televiziunea a fost și va rămâne importantă mereu. Mulți spun că: “dacă nu ești pe sticlă, nu exiști”! Probabil au dreptate, dar cu siguranță există și un public ce refuză micul ecran. Îl descopăr zi de zi, în tot mai multe locuri. Oameni tineri, corporatiști, dar și seniori dezamăgiți de anumite posturi. Pentru acest public e nevoie ca noi, oamenii de presă, să fim mereu în pas cu moda. Iar moda zice astăzi că trebuie să fim și în online. Acesta e rămășagul pe care un jurnalist virusat iremediabil și dependent de presa fără compromisuri îl face cu publicul său. Dragii mei, vă promit că nu vom deveni dinozauri, mamuți sau elefenți de presă. Atât cât putem, vom sta alături de voi și vom lupta pentru ca lumea noastră, a oamenilor normali și simpli, să nu ne fie confiscată de cei care vor o altfel de lume. De astăzi, lupta se duce și în online…

-Publicitate-

Ziua Culturii Naţionale, celebrată prin evenimente organizate simultan în ţară

Ziua Culturii Române va fi sărbătorită miercuri în întreaga țară, a anunțat ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu.

“Va fi aprinsă flacăra culturii, simbolic, pentru că vor avea loc acţiuni simultan în aproape toate oraşele ţării”, a afirmat acesta, potrivit Agerpres.

La Suceava, Arad și Cluj-Napoca va fi proiectat portretul lui Mihai Eminescu.

De asemenea, la Iaşi, va fi prezentat un spectacol lângă Palatul Culturii, iar pe faţada Bibliotecii Judeţene din Sibiu va fi proiectată o imagine dintr-un manuscris al lui Eminescu, aflat în patrimoniul respectivei instituţii de cultură.

Și la Ateneul Român din Capitală va fi prezentat un spectacol cu ocazia Zilei Culturii Naţionale. La ora 18.00, pe faţada clădirii vor fi proiectate portretul lui Mihai Eminescu şi mesajul „Aprindem flacăra culturii”.

În cadrul evenimentelor, va fi citit şi un mesaj special: „Cultura se clădeşte zi de zi, câte puţin, intrând într-un muzeu, deschizând o carte, privind o pictură, să reaprindem această flacără, deoarece totul începe cu fiecare dintre noi. Cultura este moştenirea socială pe care o oferim copiilor noştri, pe care o lăsăm tinerilor români de pretutindeni„.

-Publicitate-

NASA: Fumul de la incendiile din Australia va înconjura planeta

Fumul dens emanat de incendiile de vegetaţie din Australia va face înconjurul lumii, anunță agenţia spaţială americană NASA, citată de Agerpres.

Specialiștii spun că fumul a circulat deja „pe aproape jumătate din suprafaţa Pământului” şi a afectat calitatea aerului în mai multe ţări.

„Incendiile din Australia nu au cauzat devastaţii doar la nivel local. Condiţiile nemaiîntâlnite, care includ căldură dogoritoare şi un nivel istoric de uscăciune, au dus la formarea unui număr neobişnuit de mare de furtuni cu descărcări electrice”, a precizat NASA.

„Ele sunt cauzate de ridicarea cenuşii, a fumului şi a materialul care arde, prin intermediul unor curenţi de aer ascendenţi, foarte încinşi. Toate aceste materiale duc la o răcire, conducând la formarea de nori care se comportă precum furtunile cu descărcări electrice, dar neînsoţite de precipitaţii”, a adăugat agenţia.

În Australia, calitatatea aerului din oraşe mari precum Sydney, Melbourne, Canberra şi Adelaide a fost deja serios afectată.

 

-Publicitate-

PSD reclamă PNL la Comisia de la Veneția pe tema modificării legilor electorale

Șeful interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a declarat, marți, că va trimite o scrisoare Comisiei de la Veneția și președinților Comisiei Europene și Parlamentului European în care va reclama intenția PNL de a schimba legislația electorală, în sensul revenirii la alegerea primarilor în două tururi, cu doar câteva luni înainte de alegerile locale.

„Am mai luat o decizie, să trimitem o scrisoare din partea PSD atât președintei Comisiei Europene, cât și grupului social-democrat din Parlamentul European și la președintele Parlamentului European și la toți europarlamentarii. Acest abuz de a schimba legile electorale în pofida unei decizii a Curții Constituționale și a unei recomandări a Comisiei de la veneția. Nu ai dreptul, într-un stat european, sub nicio formă să modifici legile electorale cu două-trei luni înainte de momentul electoral. Nu s-a întâmplat niciodată în istoria României așa ceva și sperăm nici să nu se îmtâmple”, a declarat Marcel Ciolacu.

Redăm mai jos scrisoarea intergrală.

-Publicitate-

Volkswagen, record de vânzări în 2019. Grupul, lider mondial pe piață

Volkswagen anunță vânzări record în anul 2019. Grupul auto german a raportat, marți, aproape 11 milioane de vehicule livrate anul trecut, în creștere cu 1,3% față de 2018, rămânând lider mondial pe piața auto.

Vânzările Volkswagen au crescut cu 3,9% în Europa şi cu 3,2% în America de Sud, potrivit Agerpres. În schimb, pe pieţele din America de Nord şi Asia-Pacific vânzările au fost mai mici ca anul trecut.

Portofoliul grupului Volkswagen este format din 12 mărci, printre care automobilele VW, Audi, Porsche, Skoda, Lamborghini, Seat, Bentley şi Bugatti, dar şi camioanele MAN şi Scania.

 

-Publicitate-

PSD, decizie în CEx pentru moțiune de cenzură împotriva Guvernului

Liderii PSD au decis marți, în ședința Comitetului Executiv, să depună o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Orban dacă Executivul își va asuma răspunderea pentru alegerea primarilor în două tururi.

„Nu poți să nu depui o moțiune de cenzură indiferent de costuri, pe un lucru atât de ilegal. Nu subestimați capacitatea mea și a colegilor de a forma o nouă majoritate”, a declarat Marcel Ciolacu.

Totodată, șeful PSD a anunțat că un Congres PSD va fi convocat cel târziu pe 1 martie.

„Nu evit (n.r. să fixeze data Congresului). Am explicat care sunt pașii. La următorul Comitet Executiv, vom veni cu modificările la statut. Toți colegii vor veni cu propuneri. La întâlnirea de la sfârșitul lunii cu grupurile parlamentare, cu președinții de organizații, de Consilii Județene se vor discuta principiile desfășurării Congresului și se va stabili data Congresului. E cel târziu pe 29 februarie sau 1 martie”, a spus Ciolacu.

De asemenea, Marcel Ciolacu anunță convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului pentru abrogarea pensiilor speciale.

„Deoarece a ieşit informaţia în spaţiul public că nu pot fi dublate alocaţiile pentru copii din cauza impactului bugetar pe pensiile speciale, am să solicit colegilor mei o sesiune extraordinară, iar pe ordinea de zi să fie eliminarea pensiilor speciale”, a mai precizat Ciolacu.

 

-Publicitate-

Guvernul va amâna, prin OUG, plata alocațiilor dublate pentru copii

Vicepremierul Raluca Turcan a anunțat, marți, că Guvernul va amâna cel puțin jumătate de an plata alocațiilor dublate pentru copii.

”Pentru că PNL este într-un dialog continuu cu președintele Klaus Iohannis, promulgarea de astăzi a legii privind alocațiile va fi completată de o Ordonanță de Urgență a Guvernului. Actul normativ va proroga intrarea în vigoare a legii de dublare a alocațiilor până la prima rectificare bugetară din acest an, la începutul lunii Iulie, așa cum prevede legea responsabilității fiscal-bugetare.
Presiunea care apasă bugetul din acest an, din motive ce țin de politica falimentară a fostului guvern, dorim să nu afecteze copiii din România”, a declarat Turcan pentru G4Media.ro.

”PNL este partidul de care sunt legate toate majorările alocațiilor pentru copii de până acum: 2008, 2015 și 2019. În plus, începând cu 1 Ianuarie 2020, alocațiile sunt indexate cu rata inflației tot datorită PNL.  Guvernul PNL va găsi resursele financiare pentru dublarea alocațiilor de stat pentru copii, așa cum prevede legea promulgată astăzi de Președintele Klaus Iohannis. Când a fost construit bugetul pe anul 2020, la finalul anului trecut, suma necesară pentru ca alocațiile mărite să intre în plată nu a fost inclusă, nefiind lege în vigoare”, a mai spus Raluca Turcan.

De asemenea, premierul Ludovic Orban declarase la finele săptămânii trecute că că PNL ia în calcul prorograrea acestei legi.

Potrivit amendamentului depus de social-democratul Adrian Solomon, alocațiile vor fi în cuantum de: 600 de lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani, în cazul copilului cu handicap; 300 de lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 și 18 ani; 600 de lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 3 și 18 ani, în cazul copilului cu handicap.

 

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...