miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1645

Iohannis: Aderarea la Schengen, o prioritate

Preşedintele Klaus Iohannis s-a întâlnit, joi, cu ambasadorii străini la București. Șeful statului a declarat că se va acţiona în continuare în vederea aderării României la spaţiul Schengen şi la zona euro.

„Vom continua să acţionăm pentru aderarea la spaţiul Schengen, care va contribui semnificativ la consolidarea securităţii pentru întregul spaţiu de liberă circulaţie din Uniune şi, de asemenea, pentru aderarea la zona euro atunci când toate condiţiile vor fi îndeplinite”, a spus şeful statului, la întâlnirea anuală cu şefii misiunilor diplomatice acreditaţi în România.

De asemenea, Iohannis a spus că România va contribui la consolidarea proiectului european pe baza unui parteneriat onest şi deschis cu toate statele membre şi cu instituţiile europene. Totodată, el a abordat şi subiectul politicii de extindere a UE.

„România va sprijini în continuare politica de extindere a Uniunii, îndeosebi pentru deschiderea cât mai curând posibil a negocierilor de aderare cu cele două state candidate – Macedonia de Nord şi Albania. Discuţia despre eficientizarea metodologiei de extindere nu trebuie în niciun caz să blocheze sau să întârzie acest proces”, a subliniat şeful statului.

-Publicitate-

Medici mituiți de o companie pharma

Un nou scandal zguduie sistemul medical românesc. Zeci de medici sunt acuzați că primeau șpăgi de de la o companie farmaceutică.

De peste un deceniu, corporația pharma KRKA, una dintre cele mai mari trei pe piața de medicamente generice din România, plătește doctorii, oferindu-le bani, vacanțe sau recompense ca speakeri pentru a-i promova şi vinde medicamentele, potrivit Libertatea.

Numele doctorilor apăreau într-un tabel în care în care angajaţii companiei descriau specificul medicului respectiv, cum vrea să primească banii şi, nu în ultimul rând, targetul pe care trebuia să îl atingă pentru a fi recompensat.

În schimb, pacienților li se inventau “nevoi medicale” pentru ca doctorii să poată îndeplini “targetul” fixat de companie, așa cum e numit numărul de prescripții în documentele pe care ziarul începe să le publice joi.

Astfel, „dacă îşi îndeplineau targetul, medicii primeau aproximativ 10% din valoarea prescripţiilor”, vânzările explodau, iar statul plătea multe milioane de euro pe an pe produse extrem de scumpe.

-Publicitate-

Extravaganța lui Daddy, la B1TV

Invitații emisiunii Dosar de politician au rămas siderați, la fel ca majoritatea românilor, de aroganțele pe care le făcea Liviu „Daddy” Dragnea. B1TV a fost prima televiziune care a preluat imaginile publicate de Jurnalist.Ro, de la hotelul din Maldive. Opulența acelei locații l-a făcut până și pe parlamentarul PSD, Lucian Romașcanu, să admită că nesimțirea unor colegi întrece orice imaginație. Social-democrația de caviar este încă la putere în PSD. Liviu Dragnea a lansat Brazilia și Maldivele ca destinații. Haideți să vedem ce alte idei au urmasii lui

 

-Publicitate-

Iohannis: Guvernul va da legea pentru alegeri în două tururi

Președintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, la Palatul Cotroceni,  că, ‘în foarte scurt timp’, Guvernul Orban va promova o legislație pentru alegerea primarilor în două tururi.

„Pot să vă spun că, în foarte scurt timp, Guvernul va promova o legislație pentru alegerea primarilor în două tururi”, a declarat Klaus Iohannis.

Șeful statului nu a precizat însă cum va reuși cabinetul PNL revenirea la acest tip de scrutin.

Referitor la declarația șefului interimar al PSD, Marcel Ciolacu, care a spus  că nu este „democratic” să modifici legislația electorală cu atât de puțin timp rămas până la alegerile la termen, Iohannis a punctat că că fiecare are ”interpretarea lui”.

“Alegerea primarilor în două tururi va fi promovată de Guvern în foarte scurt timp. Eu am mai spus acest lucru. Alegerea în două tururi este soluția cea mai bună. Evident, că asta este o chestiune ce va trebui să intre în circuitul legislativ și vom vedea cum decurg lucrurile. Veți primi de la Guvern foarte concret variantele pe care le vor promova. Nu cred că este rolul meu să vă spun ce va face Guvernul”, a completat președintele.

De asemenea, Iohannis a reiterat faptul că dorește ca alegerile anticipate să fie declanșate „cât mai repede”, în condițiile în care „semnalele date de români sunt evidente”.

De asemenea, șeful statului a precizat că nu i-a cerut demisia premierului Ludovic Orban pentru desfășurarea procedurii de activare a scrutinului.

„Eu nu am propus Guvernului sau premierului în niciun fel demisia. Noi discutăm despre oportunități politice și dacă voi cere, vreodată, vreunui Guvern demisia, o veți auzi de la mine”, a mai spus Klaus Iohannis.

-Publicitate-

Iată luxul în care s-a lăfăit Dragnea înainte de arestare

Informația păstrată la secret de Liviu Dragnea și apropiații săi a fost aflată! Jurnalist.ro vă prezintă, în exclusivitate, locul în care și-a făcut bossul PSD celebra vacanță, ultima înainte de arestare. Discreția clanului Dragnea este de înțeles, având în vedere că vorbim de o locație unde noaptea de cazare depășește 2.000 de euro! În plus, aroganțele făcute acolo ar fi stârnit cu certitidine furia românilor de rând, pentru care o asemenea opulență este de neconceput.

Shangri La’s Villingili Resort & Spa din Maldive a fost cuibușorul de nebunii al lui Daddy și al Irinucăi. Obosiți după vacanțele de Crăciun și Revelion, cei doi au plecat în acele insule exotice, alaturi de un alt cuplu: baronul de neamț, Ionel Arsene și consoarta sa. Alături de cele două perechi a mai fost un bărbat, de care personalul hotelului de lux își amintește că ar fi stat permanent în preajma lui Dragnea. “Bodyguardul” sau “Avocatul”, așa cum îl evaluaseră din ochi cei de la Shangri La ar fi fost Darius Vâlcov sau un ziarist de casă al lui Daddy. Oricine ar fi fost, a părut că încurcă idila cuplurilor, fiind un soi de “a 5-a roată la căruță” în poveste.

În patria fițelor

Un zbor la business de circa 5 ore și ai ajuns în Dubai. Sau cam la fel până în Doha, capitala Qatar-ului. Ai câteva ore să te dezmorțești, să îți întinzi oasele și să îți revii după supliciul de a zace pe scaunele confortabile de la clasa Business ale unui Boeing nou-nouț. Desigur, te relaxezi tot la bogați, într-un Lounge de 5 stele de pe aeroportul arăbesc. De acolo urmează același chin, în aer, unde te agasează tot la business câteva stewardese ce te îmbie cu șampanie și delicatețuri. Și uite așa, năpăstuit te trezești la Male, capitala republicii Maldive. Doar că ar fi păcat să te înghesui cu bogații de rând, așa că mai iei o cursă internă, de o oră jumătate și ajungi în capătul opus al insulelor, departe de ochii curioșilor și al bogătașilor obișnuiți. Cu ultima zvâcnire, sleit de puteri, te tolănești într-o barcă de mare viteză, în vreme ce mulatri care te servesc îți cară supuși bagajele. Dacă reușești să supraviețuiești încă 15 minute, ai ajuns în patria fițelor!

Cam așa ceva trebuie să își imagineze românii, dacă vor să aibă reprezentarea periplului lui Dragnea și Arsene, alături de partenerele lor de viață, până să ajungă în raiul de la Shangri La-ul din Maldive. De la acest moment încolo vă ajut eu, iar imaginile vorbesc de la sine…

Termenul de cameră de hotel este complet inutil aici! Nu există decât vile! Pe plajă, în apă sau în oazele de verdeață de pe mica insulă. Opulența e la ea acasă. Fiecare vilă are propriul său majordom ce poate fi apelat 24 de h din 24. Orice capriciu este satisfăcut aproape instantaneu, că doar oaspeții nu au frână la bani. Homar, fructe de mare, caviar, foie gras și pești oceanici sunt doar câteva din fițele culinare. La fel și fructele exotice sau nuca de cocos la micul dejun. Meniul de băuturi este interzis cardiacilor. O sticlă de vin poate să coste cât o mașină la mâna a doua, iar la capitolul șampanie lucrurile sunt și mai grave…

Dincolo de partea culinară, distracțiile sunt și ele fără număr. O dimineață de pescuit pe un yacht sau o cină romantică în mijlocul oceanului se rezolvă instantaneu. La fel, puțină adrenalină pe ski jet sau o panoramă a insulei dintr-o parașută trasă de o barcă de mare viteză. Hidro-avioanele sunt precum taxiurile prin București, iar bărcile de mare viteză mai ceva ca Uber-ul.

Prejudiciul din dosarul Bombonica, spart în 7 zile

O simulare actuala pentru aceeasi vacanta in 2021

Desigur, răsfățul vine cu un cost extrem de piperat. Am încercat să rezervăm încă de acum o vilă de 2 persoane în paradisul gustat de Dragnea, pentru exact același număr de nopți. Deși vorbim de o rezervare făcută cu un an înainte, prețurile sunt exorbitante. O vilă de top costă pe săptămână cât întregul prejudiciu din dosarul Bombonica (108.000 lei). Desigur, vorbim doar de cazare.

Biletele de avion la clasa business costă în jur de 5.000 de euro de persoană. Cum Daddy a plătit cel puțin două, pentru el și pentru consoartă, mai punem 10.000 de euro la pachet. Iar acolo, chiar dacă au fost cumpătați, cei doi romantici nu scăpau fără o notă de plată de cel puțin încă pe atât. Plus costurile de transfer, bacșișuri, cadouri și mici aroganțe. Dacă Daddy nu a fost zgârcit la pungă, atunci escapada lui din ianuarie a costat cam 50.000 de euro!

Pentru cei ce au uitat, Dragnea s-a întors din celebra vacanță vizibil bronzat și cu serioase kilograme în plus. A venit cu gânduri belicoase la adresa justiției, pregătit de lupta politică și gata să candideze la președinția României. Elanul său avea să fie tăiat 4 luni mai târziu, când Curtea Supremă îl condamna definitiv la 3 ani și jumătate de închisoare. Vacanța din Maldive urma să fie uitată rapid și înlocuită cu perioada de repaus de la Rahova și apoi Jilava.

-Publicitate-

Cutremur politic la Moscova! Guvernul Rusiei a demisionat

Guvernul Rusiei, condus de Dmitri Medvedev, a demisionat după mesajul adresat de Vladimir Putin Adunării Federale, prin care liderul de la Kremlin a anunțat schimbări constituționale importante.

„Stimate Vladimir Vladimirovici, stimați colegi, ați fost cu toții martorii mesajului președintelui Rusiei, Vladimir Vladimirovici, în calitatea lui de președinte, a desemnat nu doar prioritățile activității în țara noastră în următorul an, însă și un șir de schimbări fundamentale în Constituția Rusiei. Aceste rectificări, când vor fi adoptate, cel mai probabil, vor fi efectuate după discuții, așa cum s-a menționat, vor presupune schimbări semnificative nu doar într-un șir de articole ale Constituției, dar și în întregul raport între puteri”, a spus Medvedev la o întrevedere cu Putin după adresarea Adunării Federale.

“Puterea executivă, puterea legislativă, puterea judecătorească. În acest context este evident că noi, guvernul Rusiei, trebuie să oferim președintelui țării noastre posibilitatea de a lua toate deciziile necesare. În aceste condiții, presupun, ar fi corect ca în conformitate cu articolul 117 al Constituției Federației Ruse, guvernul rus să demisioneze in corpore”, a menționat el, potrivit sputnik.md.

Preşedintele Rusiei a transmis, la rândul său, că a acceptat demisia şi că actualul guvern va rămâne interimar, până la nominalizarea unui alt premier.

Medvedev a preluat conducerea executivului în mai 2018, la două luni după realegerea lui Putin ca preşedinte.

-Publicitate-

Horodniceanu, la interviul pentru șefia PG: Unul din șase români, implicat într-un dosar penal

Daniel Horodniceanu a declarat, miercuri, în cadrul interviului susţinut pentru numirea şefului Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, că la Ministerul Public sunt în prezent 1.750.000 de dosare, adică unul din șase români are dosar penal.

„Trebuie să spunem că la acest moment Ministerul Public gestionează undeva spre 1.750.000 de dosare. Dacă, rezonabil, putem să credem că sunt măcar două persoane implicate – unul care a reclamat şi cel care a fost reclamat, deci sunt undeva spre 3.500.000 de cetăţeni români. Dacă ne uităm la Comisia Naţională de Statistică şi spune că suntem 20.000.000 de oameni, înseamnă că unul din şase români este implicat într-un dosar penal, ceea ce pare foarte mult şi asta la o primă vedere, pentru că aceste dosare penale nu au toate aceeaşi implicaţie. Sunt care se termină de la sesizare sau sunt unele la care se dă clasare de la a doua săptămână”, a spus Horodniceanu, potrivit Agerpres.

“Sunt extraordinar de multe dosare şi foarte multe dintre ele iau foarte mult timp din cele care de fapt ar trebui rezolvate cu celeritate şi sunt cu adevărat importante. Trebuie să ne mai gândim că 40% dintre procurori – mă refer aici la parchetele locale – rezolvă 75% din întreaga sumă a dosarelor, ceea ce din nou este foarte mult, sunt diferenţe foarte mari de la instanţă la instanţă, de la parchet la parchet, şi de 800 de dosare de procuror în plus faţă de cel care activează în oraşele foarte mari sau în oraşele mari şi veniturile financiare sunt aceleaşi”, a completat fostul șef DIICOT.

Amintim că marți au început interviurile pentru desemnarea şefului Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ), a șefilor DNA și DIICOT.

Pentru funcția de procuror general și-au depus candidatura 8 procurori: Ionel Corbu, Florin-Daniel Căşuneanu, Gabriela Scutea, Laura Oprean, Pompiliu – Marian Drilea – Marga, Daniel Horodniceanu, Sorin Săndel Vasilache și Răzvan Horaţiu Radu.

Pentru funcția de procuror-șef al DNA și-au depus candidatura 5 candidați: Mariana Alexandru, Crin-Nicu Bologa, Camelia Elena Grecu, Ionuţ Botnaru și Călin Nistor, actualul procuror-șef interimar.

Pentru conducerea DIICOT și-au depus candidatura 5 procurori: Teodor Niţă, Ioana Bogdana Albani, Elena-Giorgiana Hosu, Viorel Badea şi Daniel Horodniceanu.

Mandatul la conducerile celor trei instituții este de 3 ani.

 

-Publicitate-

Ciolacu anunță prioritatea PSD: O avem deja pe ordinea de zi

Preşedintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a anunțat, la Adevărul Live, care este prioritatea zero a social-democraților.

“Din studii, prioritatea numărul unu ar fi eliminarea pensiilor speciale. O avem deja pusă pe ordinea de zi”, a spus Ciolacu.

El a adăugat că de la 1 februarie PSD va stabili şi restul de priorităţi legislative pentru noua sesiune parlamentară.

“Vedem de la 1 februarie restul de legislaţie. Avem pachetul cu UNICEF-ul: proiect pilot de opt ani la Bacău cu lucruri concrete, copii nevoiaşi sau abandonaţi să beneficieze de acest pachet minimum. Vaccinarea obligatorie e o prioritate. E un moment bun ca PSD să fie în opoziţie”, a completat șeful interimar al PSD.

-Publicitate-

Ziua Culturii Naţionale şi 170 ani de la naşterea lui Eminescu. Mesaje Iohannis și Orban

Președintele Klaus Iohannis și premierul Ludovic Orban au transmis, miercuri, mesaje cu ocazia Zilei Culturii Naționale și aniversării a 170 de ani de la nașterea lui Mihai Eminescu.

În cadrul sesiunii solemne a Academiei Române, prin intermediul consilierul prezidențial pentru cultură, Sergiu Nistor, șeful statului a felicitat Academia Română pentru tradiția pe care o patronează și a evocat contribuția culturii la modernizarea și europenizarea Europei.

Am evocat deseori, cu prețuire și recunoștință, contribuția culturii la modernizarea și europenizarea României„, spune Iohannis.

De asemenea, șeful Executivului transmite că educația și cultura sunt cele care au stat mereu în avangarda luptei pentru libertatea spiritului, a inspirat valorile, a lărgit orizontul omului de a înţelege şi depăşi bariere ridicate de temeri sau prejudecăţi.

Este singura mărturie de identitate pe care nimeni nu o poate pierde și singurul avut tangibil de care un om nu poate sărăci.

Prin sistemul de credințe și valori, prin conservarea și perpetuarea elementelor comune, cultura a adus trăinicie națiunii române și a făcut posibile acte politice și sociale majore. România de astăzi, cu idealurile și valorile sale, cunoscută drept o voce distinctă în lume, este un rod incontestabil al culturii”, transmite Ludovic Orban.

Guvernul pe care îl conduc are proiecte ambiţioase în domeniul culturii, menite să contribuie la proeminenţa profilului cultural românesc în tezaurul culturii universale. Îmi doresc ca implicarea cu politici şi resurse în conservarea de patrimonii şi în stimularea creaţiei artistice să răspundă armonios talentului creatorilor români şi iubitorilor pasionaţi de creaţia culturală. Pentru că popoarele dăinuie atât cât rămâne vie cultura lor. Multă inspiraţie şi mult succes artiştilor României!„, adaugă premierul.

-Publicitate-

Ministrul Muncii garantează că pensiile vor creşte cu 40%

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, dă asigurări că punctul de pensie va crește cu 40% din septembrie, așa cum prevede legea moștenită de la PSD.

„Aşa cum am spus-o în repetate rânduri, Ministerul Muncii, eu personal, suntem aici să aplicăm legea. Nu este cazul să supun în discuţie opţiunea respectării legii. Banii sunt prevăzuţi în buget. Orice altă discuţie nu face decât să alimenteze o stare de teamă, să conducă la o întreagă avalanşă de fake-news în societate. În acest moment, banii sunt în buget, decizia este luată, legea se va aplica aşa cum este ea în vigoare. Deci 40% de la 1 septembrie”, a declarat Violeta Alexandru, pentru Adevărul. 

 

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...