miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1636

Politicienii cer vaccinarea obligatorie

SSUCv3H4sIAAAAAAAEAJ2RQW7DIBBF95V6B4u1LTGxG+NeJeqCAHZHISYCnKqKfPeCsaVZd8d/Mx/mD6/3t6piVxlQsc/qlVXSaO0SopcR3Zwwr3duNEbnUdoMM1u3CgtRxiWYkK/YkZLRTKm3wN1/vHMpujoKWzE5UomxmrCwXDd2oLX+t7Mcvo4ocjKz+t0GJkG8sUaWIJfSym4/0fg7jfZEbRzRctHoSMqnU9JmQ0tufnhUOE/E5uK38XRjaeXuTsDs4jbJHozptNIsoYVWdH3H4QzQw0m07PgGp26o6ayos2MA/cGVODcnoVTTKcGbQYi+GUdou6EbAYCnTa1/eCwImg4CAAA=

Parlamentarii PSD vor ca vaccinarea să fie obligatorie. Proiectul de lege a trecut deja de Senat și așteaptă să fie pus în dezbatere în Camera Deputaților, for decizional.

Secretarul general interimar al partidului, Paul Stănescu, a declarat, vineri, că legea vaccinării obligatorii va fi în procedură de urgență, pentru că suntem într-o anumită situație care forțează lucrul ăsta”, făcând referitre la cei trei români care au decedat în urma complicațiilor provocate de virusul gripall.

“De asemenea vorbim de virusul gripal care vine din China. Noi credem că este obligatorie vaccinarea și vom susține acest proiect de lege în procedură de urgență” a completat Paul Stănescu, conform profit.ro.

De asemenea, președintele USR Dan Barna spune că susține vaccinarea obligatorie și că USR va analiza stadiul proiectului pe care îl propune PSD în acest context. 

Aceste declarații vin în contextul în care, doar în ultimele zile, peste 81.000 de infecții respiratorii au fost înregistrate la nivel național. De la începutul sezonului, au fost confirmate la nivel naţional peste 240 de cazuri de gripă, iar trei persoane au decedat.

Dacă va fi adoptată, va merge la președintele Klaus Iohannis pentru promulgare.

Cu privire la noul coronavirus din China, amintim că  Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a declarat că virusul “nu reprezintă încă o urgență sanitară globală”

-Publicitate-

Comisia de la Veneția și flotantul român

PNL pare să iasă invingător în disputa cu PSD cu privire la modificarea legii electorale.

Liberalii vor să modifice un articol care prevede că cetățenii care și-au stabilit reședința în circumscripția electorală cu mai puțin de 90 de zile înaintea datei alegerilor își vor putea exercita dreptul de vot doar în localitatea în care au avut reședința sau domiciliul stabilit anterior celor 90 de zile.

PSD se opune, afirmând că este nedemocratic ce vrea să facă Guvernul PNL. Mai mult, social democrații au sesizat Comisia de la Veneția, nemulțumiți fiind și de modificarea care prevede alegerea primarilor în două tururi.

Asociația pentru Apărarea Drepturilor Omului în România – Comitetul Helsinki (APADOR-CH) a transmis vineri că procedura este permisă de Comisia de la Veneţia:

„Pe site-ul Autorităţii Electorale Permanente sunt publicate recomandările Comisiei de la Veneţia în materie electorală, documentul purtând denumirea „Codul bunelor practici în materie electorală”.

Cităm din recomandările Comisiei de la Veneţia cu privire la instituirea unei perioade obligatorii de reşedinţă pentru a putea vota la alegerile locale, recomandare ce se află la pct. I.1.1.1 din Codul de bune practici, respectiv în secţiunea Principiile patrimoniului electoral european – Sufragiul universal – Norme şi excepţii:

„Sufragiul universal presupune, în principiu, că fiecare persoană are dreptul de a alege şi de a fi ales. Cu toate acestea, acest drept poate fi şi trebuie exercitat ţinând cont de anumite condiţii.

(…)

c.Condiţia de  reşedinţă:

(…)

iii. condiţia de perioadă obligatorie de reşedinţă nu poate fi impusă cetăţenilor decât în cazul alegerilor locale sau regionale;

  1. perioada obligatorie  de  reşedinţă  nu  trebuie  să  depăşească şase  luni;  o  perioadă  mai  lungă poate fi cerută numai pentru a asigura protecţia minorităţilor naţionale;

Pe scurt, Comisia de la Veneţia consideră că este chiar necesară („trebuie”) stabilirea unei condiţii privind durata obligatorie a reşedinţei, de maximum 6 luni (180 de zile) înainte de data votării pentru a participa la alegerile locale, într-o anumită localitate.

Comisia de la Veneţia nu poate fi bănuită că ar face recomandări în sensul îngrădirii dreptului de vot. Dimpotrivă, recomandările sunt pentru exercitarea dreptului de vot, dar în condiţii rezonabile, care să nu favorizeze niciun fel de distorsiune a rezultatului alegerilor.”

-Publicitate-

Remunerații barosane pentru Meleșcanu, din banii statului

Scandal pe scena politică, după ce CCR a decis că procedura prin care Teodor Meleșcanu a fost ales în funcția de președinte al Senatului este neconstituțională.

Deputatul USR Claudiu Năsui îl acuză pe Meleșcanu că a încasat 14.000 de lei/lunar de la Senat în mod ‘ilegal’.

Totodată, Năsui l-a comparat pe Teodor Meleșcanu cu ‘un politruc cu state vechi’, care ‚căpușează statul de mai bine de 50 de ani’, și pentru care primește o pensie de circa 9.000 de lei / lunar.

Teodor Meleșcanu refuză să plece. Unde să se ducă la 78 de ani după 53 de ani de lucru la stat?

Sunt câteva figuri în politică de care se pare că pur și simplu nu putem scăpa. Teodor Meleșcanu este unul dintre acești oameni. Politruc cu ștate vechi, domnul Meleșcanu căpușază statul de mai bine de 50 de ani.

Pentru dumnealui, valorile politice nu prea au părut a fi relevante. S-a dus unde i s-a oferit un loc cald. De la PDSR, strămoșul actualei ciume roșii, a încercat PD + PNL sub forma Alianței DA, ca apoi să se reorienteze spre PNL și, mai apoi, la ALDE. Ce au avut toate aceste partide în comun? Un loc cald pe bani buni pentru un cunoscut al sistemului.

Nu doar această traiectorie îl face special pe domnul Meleșcanu, ci și pensia de aproape 9000 de lei pe care o încasează lunar, asta pe lângă salariul de la Senat de 14.000 de lei pe care CCR a hotărât ieri că îl încasează ilegal.

Ce îl recomandă pe acesta pentru aceste remunerații barosane? De la haosul alegerilor din diasporă, la voturi false în Senat și până la acuzațiile că ar fi făcut parte din fosta securitate, toate se găsesc pe CV-ul informal al acestui bugetar consacrat.

Acest tip de personaje ar trebui să aibă o dată de expirare în politică mult mai scurtă de 50 de ani, iar acum este momentul să ne asigurăm că astfel de povești vor fi doar istorie, și nu regula unei alte generații de sacrificiu”, scrie deputatul USR pe Facebook.

-Publicitate-

Încă un primar vrea să desființeze Poliția locală

Primarul orașului Vaslui a anunțat că vrea să desființeze Poliția Locală.

Vasile Pavăl s-a arătat nemulțumit de numărul mare al amenzilor pe care le dau polițiștii locali și de lipsa prevenirii faptelor.

„Le-am spus-o și lor și cred că nu scapă. O să fiu al doilea primar din România care semnează desființarea lor. A mai fost primarul de la Darabani, de la Botoșani, probabil urmez eu. Semnez desființarea lor, nu se poate așa ceva. Măi, fraților, în activitatea dumneavoastră sunt și măsuri de prevenție, nu sunteți doar cei cu pistolul. Cel mai simplu e să amendeze, iar amenzile afectează bugetul, că nu le poți încasa, te înscrii cu anumite sume. E o întreagă tevatură. Lor le este simplu să spună că au dat amenzi. Acesta este mod de rezolvare?”, a spus Vasile Pavăl, potrivit vremeanoua.ro.

„Am primit semnale că persoane fără venituri, care caută în gunoaie, au venit cu o căruță cu cai și au răsturnat containerele la un punct gospodăresc. O persoană din zonă care a văzut asta, a sunat la Poliția Locală. Știți ce i s-a spus acolo? „Știm, doamnă, că se întâmplă astfel de lucruri, dar nu avem ce să le facem. Venim și le confiscăm calul, dar ce să facem cu el? Unde îl ducem?”. Vă dați seama, după aceea persoana respectivă nu a mai primit niciun răspuns de la Poliția Locală. (…) Sunt colegii mei, să ne trăiască, altcineva să nu-i dorească!”, a mai spus primarul Vasluiului.

Edilul i-a amenințat pe polițiștii locali că dacă imaginea lor nu se schimbă, atunci va semna desființarea Poliției Locale.

Anunțul acestuia vine după ce, în noiembrie 2019, o inițiativă similară a avut și primarul din Darabani, județul Botoșani.

-Publicitate-

Evenimente dedicate Unirii Principatelor Române

O serie de evenimente culturale şi religioase aniversare dedicate împlinirii a 161 de ani de la Unirea Principatelor Române (24 ianuarie 1859) se vor desfăşura vineri în Capitală.

Muzeul Naţional Cotroceni va fi deschis pentru vizitare pe 24 ianuarie, în intervalul orar 09,30 – 16,00, la împlinirea a 161 de ani de la Unirea Moldovei cu Ţara Românească sub conducerea domnitorului Alexandru Ioan-Cuza.

În apartamentele pe care le-a ocupat domnitorul, vizitatorii vor putea admira expoziţia extinsă cu obiecte personale care au aparţinut familiei Cuza, documente originale, dar şi sabia de paradă, primită în dar de la principele sârb Mihail Obrenovici, potrivit Agerpres.

Totodată, vor putea fi vizitate şi expoziţiile „REZISTENŢII. Amintire şi recunoştinţă” şi „30 de ani şi o zi – revoluţia tinerilor”, aflate în prezent pe simezele Muzeului Naţional Cotroceni.

Copiii cu vârsta de până la 14 ani beneficiază de intrare gratuită.

Și Muzeul Antipa va avea un program special de vizitare vineri, cu ocazia Zilei Unirii Principatelor Române, publicul putând trece pragul instituţiei între orele 10,00 -18,00 (ultima persoană poate intra la ora 17,00). Cu acest prilej, va putea fi vizitată şi expoziţia temporară de reptile vii „Vino să vezi cum joacă natura snake”

De asemenea, expoziţia „Unirea Principatelor Române – 24 ianuarie 1859. 200 de ani de la naşterea domnitorului Alexandru Ioan Cuza” va fi prezentată, vineri, la Casa Artelor „Dinu Lipatti” din Bucureşti. Vizitatorii vor avea posibilitatea să asculte, în cadrul evenimentului, înregistrări celebre din creaţia marilor compozitori români, iar în Salonul de Muzică vor putea urmări cel de-al doilea episod al filmului „Unirile Românilor”, realizat şi produs de istoricul Radu Găină.

Evenimentul va continua cu un recital extraordinar de muzică românească susţinut de violonista Simina Croitoru şi de pianistul Alexandru Burcă. În program – George Enescu, Ciprian Porumbescu, Dinu Lipatti, Paul Constantinescu, Bela Bartok, Filip Lazăr, Mircea Chiriac, Constantin Dimitrescu, Constantin C. Nottara, Grigoraş Dinicu, Eugen Cuteanu, Sile Dinicu.

Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.

-Publicitate-

PNL vrea finanțarea Autostrăzii Unirii din fonduri UE

Autostrada Unirii reprezintă o prioritate pentru Guvern, iar finanțarea ar putea fi făcută cu fonsuri europene, a declarat, joi, premierul Ludovic Orban.

Orban respinge astfel ipoteza lansată de deputatulUSR Cătălin Drulă, care a spus că Autostrada Iaşi – Târgu Mureş nu s-ar afla pe lista proiectelor finanţate din următorul buget european.

„Domnul Drulă ar trebui să fie mai atent în exprimările opiniilor sale. Nimeni nu poate ştii astăzi câţi bani vom avea din fonduri europene pentru infrastructura de transport şi care este lista proiectelor care vor fi finanţate din fondurile europene alocate de Uniunea Europeană în exerciţiul financiar multianual 2021-2027. Pentru noi, Autostrada Unirea, ca şi Autostrada Sibiu – Piteşti, ca şi autostrada de centură a Bucureştiului, ca şi finalizarea tronsoanelor rămase pe Lugoj – Deva, pe Sebeş – Turda… deci repet, Autostrada Unirii reprezintă o prioritate, ea este inclusă în masterplan, avem o bază de negociere şi noi vom susţine finanţarea tronsoanelor de autostradă de pe Autostrada Unirii din fonduri europene”, a spus Orban.

Şeful Executivului a adăugat că Guvernul are argumente „suficient de serioase” pentru a putea obţine finanţarea pentru această autostradă.

-Publicitate-

Legea pensiilor speciale. Anunțul premierului

Ludovic Orban nu a ajuns la o concluzie după discuțiile purtate cu reprezentanții CSM pe tema pensiilor speciale.

„Nu există nicio concluzie. Am ascultat toate punctele de vedere exprimate de reprezentanții CSM, perspectiva constituțională, argumentele pentru stabilirea unei forme speciale de pensionare, urmează să analizam și să luăm o decizie”, a spus Ludovic Orban.

Întâlnirea a avut loc în contextul în care in mai multe instante din tara magistratii au intrerupt activitatea, iar personalul auxiliar a protestat in fata unor judecatorii sau tribunale.

De asemenea,  Orban a spus că nu este de acord cu tăierea pensiilor viagere pentru sportivii care au obținut medalii la competițiile internaționale și a indemnizațiilor de merit pentru oamenii de cultură.

”Există câteva motive pentru care ar trebui redezbătută. În ceea ce ne privește pe noi, suntem categoric împotriva amendamentelor formulate de Adrian Solomon. De exemplu, în ceea ce privește tăierea pensiilor viagere pentru sportivii care au obținut medalii la competiții, olimpiade, Campionate Mondiale. Nu suntem de acord cu tăierea indemnizațiilor de merit pentru oamenii de cultură, pentru academicieni și mai sunt alte câteva categorii. Asta urmează să se discute în Parlament. Acest proiect de lege nu este inițiat de Guvern și, ca atare, va depinde de poziționarea grupurilor parlamentare”, a precizat premierul, rugat să comenteze faptul că cei de la PSD au susținut că PNL ar trebui să retrimită la comisie legea pensiilor speciale ca să se asigure că este constituțională, potrivit B1.ro.

”Cred că se vor găsi destui care să atace la Curtea Constituțională. În ceea ce ne privește pe noi, suntem consecvenți cu punctul de vedere pe care l-am exprimat”, a adăugat Ludovic Orban.

-Publicitate-

Orban: Nu există risc pentru bugetul pe 2020

Premierul Ludovic Orban a declarat, joi, că a luat act de îngrijorările Consiliului Fiscal în legătură cu o posibilă creştere a deficitului bugetar, dar, în ceea ce priveşte anul 2020, „nu există niciun risc”.

Întrebat despre poziția Guvernului cu privire la opinia experițlor cu privire la dublarea deficitului bugetar în cazul în care pensiile vor fi mărite cu 40%, Orban a replicat: „Răspunsul este proiectul de buget, proiectul de buget conţine la capitolul cheltuieli sumele suplimentare pentru asigurarea creşterii pensiilor conform Legii pensiilor şi deficitul proiectat este de 3,59%. Ca atare, înţeleg îngrijorările Consiliului Fiscal, dar în ceea ce priveşte anul 2020 nu există niciun risc. De asemenea, şi pe anul 2021 am făcut proiecţia bugetară şi nu există niciun pericol ca să crească deficitul bugetar. Sigur că trebuie să urmărim evoluţia economică, sigur că trebuie să urmărim evoluţia încasărilor la bugetul de stat, aici chiar avem un plan de îmbunătăţire a colectării şi de luptă contra evaziunii fiscale pentru a asigura o colectare mai bună a taxelor şi impozitelor. Sigur, nu am analizat încă raportul Consiliului Fiscal, îl vom analiza”.

Consiliul Fiscal (CF) a avertizat că deficitul bugetar din acest an ar putea ajunge la 4,6-4,8% din Produsul Intern Brut (PIB), semnificativ peste estimarea de 3,6% a Guvernului.

-Publicitate-

‘Pro România, refugiul PSD-iștilor trași pe linie moartă’

O nouă demisie în Pro România. Șefa Registrului Comerțului Suceava, Cătălina Vartic, lansează acuazții grave în scrisoarea în care își anunță plecarea din partidul condus de Victor Ponta.

Vartic îi acuză pe lideri că au copiat ‘metehnele urâte învățate de la PSD’ și că Pro România a devenit ‘refugiul PSD-iștilor trași pe linie moartă’.

Scrisoarea de demisie a cesteia a fost publicată pe Facebook de șeful județean Pro România, Cătălin Nechifor, care îi transmite și un mesaj de bun rămas.

„Noi, cei care am rămas în PRO ROMÂNIA, continuăm proiectul și vin și alții lângă noi. Succes!”, a scris Catalin Nechifor.

-Publicitate-

Schumacher, ‘în ultimul stadiu de degradare’

Starea de sănătate a lui Micheal Schumacher este tot mai gravă. Celebrul neurochirurg Nicola Acciari, de la spitalul din Bologna îl contrazice pe fostul şef al Ferrari, Jean Todt, care spunea că a urmărit împreună cu Schumacher, la tv, un Grand Prix de Formula 1, afirmând că pilotul se află „în ultimul hal de degradare’.

„Starea de sănătate a lui Michael Schumacher este foarte tare deteriorată şi degradată. Imaginea sa este foarte diferită faţă de cea pe care o ştim când era pe circuit. S-a deteriorat mult la toate nivelurile, atât organic, cât şi la nivelul musculaturii şi scheletului”, a declarat neurochirurgul, Nicola Acciari, potrivit Viva.

„Toate acestea sunt rezultatul traumei la creier pe care a suferit-o”, a adăugat el.

Mai mult, fotografii cu Michael Schumacher ar putea fi făcute publice. O persoană din anturajul familiei l-ar fi pozat pe acesta imobilizat la pat, în locuința sa din Geneva, și viden imaginile cu un milion de lire sterline.

Amintim că Michael Schumacher a suferit un accident în timp ce se afla la schi, în Alpii francezi, în data de 29 decembrie 2013.

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...