miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1637

Mirajul drumului: România împotriva gândacului, liliacului și pârșului

Europenii cu ștaif nu vor ca România să aibă autostrăzi. Punct! Pot să sară de posterior în sus toți fanii Bruxelles-ului, strategii europeni, ambasadele și adulatorii partenerilor noștri de la vest. Asta v-o spune un susținător al Uniunii Europene, un jurnalist care a apreciat întotdeauna apartenența noastră la aceasta familie și care nu vede evoluția României decât ca parte integrantă a acestei construcții europene.

Dar capitolul cu autostrăzile și drumurile mioritice e cu totul altceva. Băieții aceia civilizați din vest, pur și simplu nu vor ca noi să avem drumuri rapide. Despre motiv, pot doar să speculez. Cel mai evident este acela că o autostradă care ar lega Portul Constanța de UE ar afecta buzunarul țărilor din Vestul Europei. Tot traficul maritim dinspre Orient s-ar muta în portul de la Marea Neagră. De acolo ar pleca pe bandă rulantă tirurile cu marfă destinată Vestului. Și s-ar întoarce pe aceeași rută. România ar face bani cu nemiluita, în detrimentul altor state cu ieșire la mare…

Am rămas dator cu explicația frazei de la începutul textului! Ei bine, da, băieții ăia chiar nu vor să avem autostrăzi! De 10-15 ani ni se tot pune placa legată de ticăloșia guvernanților. Desigur, și ea e cât se poate de adevărată. Bani la buget nu au fost, iar accesarea celor europeni nu a fost tentantă. Deh, sunt mult mai greu de furat… Dar presiunea socială a fost teribilă în ultimii ani pe acest subiect, iar politicienii au decontat electoral de mama focului lipsa infrastructurii. Așa că și-au făcut curaj mai nou să apeleze la visteria europeană.
Ce s-a întâmplat când românii chiar au cerut ajutorul Europei?! S-au inventat pârșul de pădure, liliacul protejat, tunelurile pentru ursuleți și, mai nou, gândacul.. Oameni buni, suntem normali la cap?! Comisia Europeană ne spune să nu ne apucăm de autostrada Pitești – Sibiu până nu rezolvăm problema gândacului croitor. Adică să mutam coloniile acestor gângănii din calea autostrăzii. Vă mai amintiți de grota cu lilieci protejați din Ardeal, care a blocat cu aproape doi ani construcția autostrăzii Lugoj – Deva?! Și aia a fost tot cu voie de la UE. Plus un mic amănunt: zecile de asociații ecologiste, așa-zise iubitoare de natură, au venit pe capul nostru tot din lumea bună.. Ne-au chinuit cu trecătorile pentru urși care au costat milioane de euro, ne-au amânat pe motiv de confort al pârșului de pădure, iar acum plâng de grija gândacului. Dar de grija românului amărât, care face 8 ore de la București la Suceava nu știți să plângeți? Sau la mormintele sutelor de nenorociți morți în accidente rutiere?! Pentru aceștia, activiștii europeni nu au fonduri de cheltuit.

Nu e treaba mea să fac drumuri, dar sfaturi miniștrilor de resort pot să le dau. Așa că încep cu domnul Lucian Bode de la Transporturi.  Lăsați amețiții să urle de grija lighioanelor și a gângăniilor de tot soiul și puneți biciul pe CNAIR să termine hârțogăraia și să pună constructorii la muncă!

De la ministrul Fondurilor Europene, Marcel Boloș, aștept să le transmită europenilor că de data asta chiar vrem autostrăzi. Și că detaliile de tipul gândacului le vom remedia din mers. Important e să deschidă ei rezervorul de bani cât mai urgent.
Chiar și pentru domnul Predoiu de la Justiție am o sugestie. Așa discret, fără să se implice în actul de justiție încălcând legea, să le explice judecătorilor că interesul acestui popor chinuit de 30 de ani încoace ar trebui să cântărească și el în sentințele pe care le dau. Fiindcă atâta vreme cât orice sesizare absurdă, menită doar să blocheze marile proiecte de infrastructură va avea câștig de cauză la instanță, nu vom avea drumuri în veci.
Acum ori niciodată e șansa acestui popor să câștige lupta cu gândacul, pârșul, liliacul și să trimită lighioanele în pădure, acolo unde le e locul! Sunt convins că ele vor supraviețui și se vor adapta din mers.

-Publicitate-

Crește numărul morților din cauza gripei în România

Un al treilea deces a fost provocat de gripă, în România.

Un bărbat de 78 de ani din Pitești este ultima victimă, după cele din Hunedoara și Dâmbovița.

Victima suferea și de boli cronice, iar imunitatea sa a fost grav afectată.

Institutul Naţional de Sănătate Publică informează că au fost raportate la nivel naţional 1.389 cazuri de gripă clinică.

În acest context amintim și de alerta mondială din cauza virusului ucigaș din China. Două orașe cu o populație de peste 18 milioane de locuitori și un altuld e peste un milion de locuitori au fost băgate în carantină din cauza coronavirusului ucigaș. Au fost raportate până acum 17 decese și peste 600 de persoane sunt în spital.

Se crede că noul coronavirus și-a făcut debutul la finalul anului trecut, din cauza animalelor sălbatice vândute ilegal la o piață din Wuhan, oraș aflat în centrul Chinei. Cazuri de coronavirus au fost raportate chiar și în SUA, ceea ce a alimentat temerile că virusul s-a răspândit deja pe tot Globul.

-Publicitate-

Noul director al CFR Călători, un fost ministru

Fostul ministru al Transporturilor, Dan Costescu, a fost ales, joi, directorul general al CFR Călători.

Decizia a fost luată în cadrul unei şedinţe a Consiliului de Administraţie (CA) al companiei.

Costescu a declarat pentru news.ro că unul dintre obiectivele sale este ca firma de stat să ajungă la un parc activ de peste 1000 de vagoane, de la 850 câte sunt în prezent.

El a mai precizat că printre priorități se mai află: punerea călătorului pe primul loc atunci când se iau deciziile, ridicarea parcului de material rulant, calitativ si cantitativ, la standardele cerute de piaţă şi remodelarea companiei, dintr-un mastodont ineficient, într-una modernă şi flexibilă.

-Publicitate-

Polițiștii, dotați cu electroșocuri și camere video

Marcel Vela echipează Poliția Română. În exclusivitate, Jurnalist.ro dezvăluie că ministrul de Interne va dota patrulele cu aparate cu electroșocuri, pentru a se evita uzul de armă și a face încătușarea mai ușoară.

De asemenea, se vor achiziționa aproximativ 9.000 de camere video pentru Poliția Rutieră, în procesul de combatere a corupției.

„Vom cumpăra camere video pentru fiecare polițist de la Rutieră.  Acest lucru aa eradica fenomenul corupției la Poliția Rutieră, va responsabiliza polițistul în dialogul cu șoferul și, în același timp, șoferul în dialogul cu polițistul. Va exista proba camerei. Astfel, nu veți mai găsi deputați care să înjură polițistul și nici polițilti rutieri care abuzează de funcția lor”, a declarat ministrul Vela, miercuri, la ‘Dosar de politician’, pe B1 TV.

Șeful de la Interne vrea să schimbe și legislația care,d e cele mai multe ori, e împotriva polițistului. El a dat și un exemplu, un polițist din Prahova care, atacat de un grup de zece persoane, s-a temut să folosească arma din dotare din cauza legislației.

“La alegerile din turul doi, în noiembrie, un polițist păzea o secție de votare din Prahova. Au venit zece persoane, au rupt parii dintr-un gard și s-au dus spre el. Unul l-a atacat fizic, s-au luptat, polițistul a tras trei focuri în aer și apoi l-a rănit pe unul în picior.

Acei atacatori, huliganii știau clar că polițistul nu are curajul să tragă.

Discutând cu polițiștii care au tras în anumite situații, ei au dosar penal și sunt cercetați. Nu mai au dreptul să poarte pistol până la finalizarea dosarului.

Un polițist din România știind că trebuie să predea pistolul, că e anchetat, că poate nu a tras bine, nu face uz de pistol de frică.

Soluția ce trebuie găsită e ca polițistul să nu mai aibă frică, ci acești indivizi, cum e Bebino sau alți interlopi, să se teamă”, a spus Marcel Vela.

-Publicitate-

PNL, un nou val de angajări de răspundere

Vicepremierul Raluca Turcan declară într-un interviu la RFI că guvernul PNL intenționează să-și asume răspunderea și pentru alte probleme sensibile, cum ar fi desființarea Secției Speciale și a pensiilor speciale pentru parlamentari.

Astfel, spune Turcan, PSD va avea destule ocazii să demită Guvernul Orban prin moțiune de cenzură, deschizând astfel calea anticipatelor, întrucât Executivul urmează să-și asume răspunderea pentru mai multe legi.

“Vă dau exemplul desființării Secției de investigare a magistraților. E un proiect pe care îl avem în Parlament, cel mai probabil va fi în continuare pitit acolo, protejat de către cei care au încercat să slăbească justiția până acum și pe care intenționăm să ne angajăm răspunderea. Vom vedea dacă depun moțiune de cenzură”, spune Turcan.

De asemenea, Guvernul Orban și-ar putea asuma răspunderea și pentru desființarea pensiilor speciale ale parlamentarilor, mai spune liderul liberal.

Raluca Turcan declară că există un calendar ”bine gândit” pentru declanșarea alegerilor parlamentare anticipate.

”Avem un calendar foarte bine gândit, care ne va duce în situația fie de a avea alegeri anticipate, fie dacă prin absurd nu se poate ajunge la alegeri anticipate, ceea ce eu nu cred, pentru că am calculat foarte bine toți pașii, vom avea un program de guvernare obținut prin angajarea răspunderii Guvernului, adică printr-un demers extrem de curajos și pe care nu l-am putea obține cu acest Parlament ostil”, conchide aceasta.

 

-Publicitate-

Vela luptă împotriva ‘cumetriilor’ din MAI

Marcel Vela, spune că, ajuns la conducerea Ministerului de Interne, a constatat că trebuie să lupte, nu doar împotriva infractorilor, ci și contra ”cumetriilor din sistem”.

„Sunt în dialog pozitiv cu liderii sindicatelor pentru eficientizarea ministerului. Cei mai mulți își fac treaba, doar doi, trei la sută fac MAI de râs.

O să schimbăm statutul polițistului, să profesionalizăm managerul de unitate. Am spus că vreau depolitizare, profesionalizare. Nu tot felul de legături între șefi.

Pe lângă lupta împotriva infractorilor, trebuie să lupt împotriva cumetriilor din sistem”, a spus Marcel Vela în cadrul emisiunii ‘Dosar de politician’ de pe B1 TV.

-Publicitate-

S-a măritat a cincea oară, în secret, în Maldive

Bomba sexy a anilor ’90 a făcut pasul cel mare pentru a cincea oară.

Pamela Anderson (52 de ani) s-a măritat în secret cu Jon Peters (74 de ani).

Cei doi și-au rostit jurămintele pe o plajă din Malibu.

„Sunt meniți să fie împreună. E o poveste de dragoste demnă de Hollywood”, a declarat o sursă pentru Page Six.

Pamela Anderson, fosta protagonistă a serialului „Baywatch’, a început să se vadă din nou cu Jon Peters, producător al unor filme iconice precum „Flashdance’ şi „A Star Is Born’, anul trecut, în urma despărţirii sale de fotbalistul Adil Rami, potrivit Viva!

Cei doi s-au cunoscut la o petrecere organizată la conacul Playboy cu 30 de ani în urmă, când au format un cuplu pentru câteva luni.

-Publicitate-

Autostrada Comarnic-Brașov, gata în 5 ani

Premierul Ludovic Orban face promisiuni în legătură cu mult așteptata autostradă Comarnic-Brașov. Șeful PNL spune că aceasta va fi gata într-un orizont de cel mult cinci ani.

„Cu viteză maximă trebuie revizuit studiul de fezabilitate. Aici nu cred că e nevoie de schimbarea soluției tehnice. Dacă se merge pe soluția tehnică actuală, o revizuire de Studiu de fezabilitate durează, să spun, maxim șase luni”, a adăugat Ludovic Orban.

Primul-ministru a subliniat că, în paralel, echipa guvernamentală va pregăti procedura de licitație.

„Faci licitație sau procedură competitivă, fie că faci PPP, fie că o finanțezi de la buget. În ceea ce mă privește pe mine, i-am exprimat deja domnului ministru Bode punctul meu de vedere. Acolo au fost două tentative de PPP, care s-au soldat cu eșec. În ambele cazuri a fost selectat același consorțiu câștigător. Cred că este mai fezabilă finanțarea de la buget, dar sigur că aici trebuie să fie făcută o planificare bugetară pe o perioadă de cinci ani de zile, cam cât estimăm, patru-cinci ani de zile, că va fi necesară finanțarea acestei lucrări. În condițiile în care putem asigura resursele financiare, putem să o finanțăm de la buget. În timpul acesta, încercăm să găsim soluții de a mai decongestiona traficul. Aceste soluții includ mai multe variante”, a mai spus Orban.

Șeful Guvernului a explicat că variantele alternative ar putea consta în viitoarele centuri ale orașelor Comarnic și Bușteni, ce ar putea fi finanțate din fonduri europene dacă sunt resurse disponibile.

-Publicitate-

Trafic pe DN1: Ministrul Bode ne trimite în pădure

Lucian Bode, ministrul Transporturilor, a anunţat că a găsit o soluție pentru decongestionarea traficului pe Valea Prahovei.

Până la construirea autostrăzii Comarnic-Brașov, ministru ia în calcul reabilitarea unui drum forestier din zona Azuga pentru a oferi rute alternative șoferilor.

“Am stat 7-8 ore în trafic pe Valea Prahovei. Am găsit ca soluții temporare  variantele ocolitoare pe la Comarnic. Până la sfârșitul lunii februarie, noi vom trimite documentația pentru Cormarnic-Brașov”, a declarat Lucian Bode la Realitatea PLUS.

-Publicitate-

Vladimir Putin și-a format noul guvern

Preşedintele rus, Vladimir Putin, a anunţat componenţa noului său guvern.

Noul executiv al Rusiei, potrivit Ria Novosti citată de unimedia.info, va arăta în felul următor:

Mihail Mişustin – premier

Andrei Belousov – prim-viceprim-ministru

Dmitri Grigorenco – viceprim-ministru – șeful aparatului guvernamental

Iurii Trutnev – viceprim-ministru, trimis în districtul federal extrem-est

Victoria Abramcenco – viceprim-ministră

Tatiana Golicova – viceprim-ministră

Iurii Borisov – viceprim-ministru

Dmitri Cernîșenco – viceprim-ministru

Alexei Overciuc – viceprim-ministru

Marat Husnullin – viceprim-ministru.

Serghei Șoigu – ministrul Apărării

Serghei Lavrov – ministrul Afacerilor Externe

Evghenii Zinicev – ministrul Apărării civile, situațiilor de urgență și dezastrelor

Constantin Ciuicenco – ministrul Justiției

Vladimir Colocolțev – ministrul de Interne

Olga Liubimova – ministra Culturii

Alexander Novac – ministrul Energiei

Evghenii Ditrih – ministrul Transporturilor

Denis Manturov – ministrul Industriei și Comerțului

Maxut Șadaev – ministrul Dezvoltării digitale, Comunicațiilor și Comunicațiilor în masă

Dmitri Cobîlchin – ministrul Resurselor Naturale și Ecologiei

Mihail Murașco – ministrul Sănătății

Dmitri Patrușev – ministrul Agriculturii

Vladimir Iacușev – ministrul Construcțiilor și al Locuințelor

Serghei Cravțov – ministrul Educației

Valeri Falcov – ministrul Științei și Învățământului superior

Alexandr Cozlov – ministrul Dezvoltării Orientului Îndepărtat și a Arcticii

Oleg Matișîn – ministrul Sportului

Anton Cotiacov, ministrul Muncii și Protecției Sociale

Anton Siluanov – ministrul Finanțelor

Maxim Reșetnicov – Ministrul Dezvoltării Economice.

„Vă doresc sincer succes, toată ţara este interesată de aceasta”, a declarat Putin în cursul unei reuniuni cu toţi membrii cabinetului

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...